Artikelnummer
LMANDATWB
Autor
Andriasian's Tactical Workout Book
700 Armenian Tactics
310 Seiten, gebunden, Thinkers Publishing, 1. Auflage 2025
Preface by Grandmaster Varuzhan Akobian
I have known Zaven Andriasyan for many yearsas both a close friend and a trusted colleague. We’ve shared countless hours working together, including during the U.S. Championships, where his profound opening preparation, sharp tactical insight, and exceptional analytical skills proved invaluable to my performance.
What has always stood out to me is Zaven’s creativity and his genuine passion for teaching. In Andriasyan’s Tactical Workout
, he blends his rich practical experience with a gift for clear, structured explanation. The result is an instructive and engaging collection of tactical exercises designed to sharpen calculation and enhance practical play.
This book is a true reflection of Zaven’s professionalism and deep understanding of modern chess. I am certain that readers will not only improve their tactical abilities but also find inspiration in the precision, energy, and love for chess that define his work.
GM Varuzhan Akobian
I have known Zaven Andriasyan for many yearsas both a close friend and a trusted colleague. We’ve shared countless hours working together, including during the U.S. Championships, where his profound opening preparation, sharp tactical insight, and exceptional analytical skills proved invaluable to my performance.
What has always stood out to me is Zaven’s creativity and his genuine passion for teaching. In Andriasyan’s Tactical Workout
, he blends his rich practical experience with a gift for clear, structured explanation. The result is an instructive and engaging collection of tactical exercises designed to sharpen calculation and enhance practical play.
This book is a true reflection of Zaven’s professionalism and deep understanding of modern chess. I am certain that readers will not only improve their tactical abilities but also find inspiration in the precision, energy, and love for chess that define his work.
GM Varuzhan Akobian
| EAN | 9789493435117 |
|---|---|
| Gewicht | 760 g |
| Hersteller | Thinkers Publishing |
| Breite | 17,5 cm |
| Höhe | 24,2 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2025 |
| Autor | Zaven Andriasyan |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 9789493435117 |
| Seiten | 310 |
| Einband | gebunden |
| Name | Thinkers Publishing BV |
|---|---|
| Adresse | Moorstraat 12 Landegem 9850 Belgien |
| Internet | www.thinkerspublishing.com |
| KnightToF3@hotmail.com |
Mehr von Thinkers Publishing
-
The Modernized Modern Benoni28,95 € -
The Modernized London System41,95 € -
The Modernized Modern Defense32,50 € -
The Modernized Marshall Attack24,95 € - Mehr von Thinkers Publishing



