Artikelnummer
LXGILBUD1912
Autor
Budapest 1912, GB v. Holland 1912
incl. Holland-Engeland ... April 1912 / RaUTaM: 82
68 Seiten, Broschüre, The Chess Player, 1. Auflage 2010
Aus der Reihe »Rare and Unpublished Tournaments«
Vorübergehend ausverkauft
Stapled booklet with plastic jacket; 68pp; 14 of the 15 games from Budapest (fixed opening tournament with Marshall, Schlechter, Duras, Maroczy, Teichmann and Vidmar); all 16 games from Holland's first international match with reports and notes from British sources; a facsimile copy of the very rare Dutch book of the match; 40 diagrams, 2 photos
| Gewicht | 100 g |
|---|---|
| Hersteller | The Chess Player |
| Breite | 15 cm |
| Höhe | 21,5 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2010 |
| Autor | Anthony J. Gillam |
| Reihe | Rare and Unpublished Tournaments |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-10 | 1 901034 77 X |
| Seiten | 68 |
| Einband | Broschüre |
| Diagramme | 40 |
| Fotos | 2 |
| Name | The Chess Player |
|---|---|
| Adresse | 12 Burton Avenue Nottingham NG4 1PT Großbritannien |
| Internet | www.chessplayer.co.uk |
| anthony.gillam2@ntlworld.com |
Verantwortlicher Importeur:
| Name | Schachversand Niggemann |
|---|---|
| Adresse | Schadowstraße 5 48163 Münster Deutschland |
| info@schachversand.de | |
| Internet | www.schachversand.de |
Mehr von The Chess Player
-
Tournaments of 191420,95 € -
The Game of Chess24,95 € -
Tournaments of 1902 and 190317,95 € -
Tournaments of 190517,95 € -
The New Chess Player 43,50 € -
The New Chess Player 83,50 € - Mehr von The Chess Player
