Artikelnummer
LZSTEICM07
Autor
International Chess Magazine Vol. VII - 1891
384 Seiten, gebunden, Reprint, Caissa 90-Olomouc, 1998
The proprietor and editor of the International Chess Magazine (1885-1891), one of the best and most interesting magazines, was William Steinitz. All volumes contain deep Steinitz's analysis of chess games from different tournaments and matches. There are many information at different departments: Chess in England, Current Chess News, Personal and General, Games, Games Endings, Endings Studies, Solutions of Problems, Problems, and Answers to Correspondents. It is indispensable to the library alike of player and student.
| EAN | 8071892785 |
|---|---|
| Gewicht | 820 g |
| Hersteller | Caissa 90-Olomouc |
| Breite | 12,3 cm |
| Höhe | 18,4 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 1998 |
| Autor | Wilhelm Steinitz |
| Sprache | Englisch |
| ISBN-10 | 8071892785 |
| ISBN-13 | 978-80-7189-278-6 |
| Seiten | 384 |
| Einband | gebunden |
| Name | Chess Agency CAISSA 90 |
|---|---|
| Adresse | Gorkeho 31 Olmouc 77900 Tschechien |
| fialav@hotmail.com |
Mehr von Caissa 90-Olomouc
-
American Chess Bulletin 1949 4626,75 € -
The American Chess Journal30,95 € -
American Chess Bulletin 1945 4226,75 € -
The Chess Player's Scrap Book30,95 € -
American Chess Bulletin 1950 4726,75 € -
American Chess Bulletin 1946 4326,75 € -
American Chess Bulletin 1944 4126,75 € - Mehr von Caissa 90-Olomouc