Artikelnummer
LMMCDEYCSG
Autor
Expand Your Chess Strategy (hc)
Take your results and rating to the next level
Eigenschaften
328 Seiten, gebunden, Popular Chess, 1. Auflage 2026
Have you reached a plateau in chess? Do you ever struggle to find a plan, or learn after a game that your chosen strategy was all wrong? Expand Your Chess Strategy will dramatically enhance your ability in this vital area of chess, providing the key to unlock further improvement.
Grandmaster Neil McDonald offers a comprehensive strategic toolkit, using carefully selected examples covering pawn breaks, attacking and defending, how to optimise the value of your pieces, and much more. Expand Your Chess Strategy with this book, and take your results and rating to the next level and beyond!
Neil McDonald has been a grandmaster for almost thirty years. An acclaimed author and sought-after coach, he is the ideal guide towards improvement in chess strategy.
Grandmaster Neil McDonald offers a comprehensive strategic toolkit, using carefully selected examples covering pawn breaks, attacking and defending, how to optimise the value of your pieces, and much more. Expand Your Chess Strategy with this book, and take your results and rating to the next level and beyond!
Neil McDonald has been a grandmaster for almost thirty years. An acclaimed author and sought-after coach, he is the ideal guide towards improvement in chess strategy.
| EAN | 9781836840237 |
|---|---|
| Gewicht | 770 g |
| Hersteller | Popular Chess |
| Breite | 17,5 cm |
| Höhe | 24,5 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2026 |
| Autor | Neil McDonald |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 9781836840237 |
| Seiten | 328 |
| Einband | gebunden |
| Name | Popular Chess / New in Chess B.V. |
|---|---|
| Adresse | Rochdalestraat 4 a Alkmaar 1814 TH Niederlande |
| Internet | www.newinchess.com |
| info@newinchess.com |
003 About the Author
006 Introduction
007 1) Overstretching a Defence
036 2) Exploiting the Superior Queen
063 3) Targeting the Queen
095 4) Restraint of a Pawn Structure
132 5) Breakthrough to Create Passed Pawns
168 6) Using a Knight to Break a Blockade
194 7) The Bishop in Siege Warfare
246 8) Improving your Powers of Resistance
281 9) Long Range Manoeuvring
325 Index of Complete Games
327 Index of Openings
006 Introduction
007 1) Overstretching a Defence
036 2) Exploiting the Superior Queen
063 3) Targeting the Queen
095 4) Restraint of a Pawn Structure
132 5) Breakthrough to Create Passed Pawns
168 6) Using a Knight to Break a Blockade
194 7) The Bishop in Siege Warfare
246 8) Improving your Powers of Resistance
281 9) Long Range Manoeuvring
325 Index of Complete Games
327 Index of Openings
Mehr von Popular Chess
-
My Great Predecessors - Part 1-5 (hc)179,95 € Regular Price 224,95 € -
Maximize Your Chess Potential (hc)26,95 € Regular Price 29,95 € - Mehr von Popular Chess




