Artikelnummer
LXLAKEWG
Autor
Exploiting Weaknesses (hc)
Winning Chess Strategies
296 Seiten, gebunden, Popular Chess, 1. Auflage 2025
Chess games are won and lost in the fight to create, attack and exploit each other’s weaknesses. A weakness can be of pawns, pieces, squares, files, on colour complexes – and so on.
Pinpointing weaknesses and knowing how to exploit them is an integral part of building a Winning Chess Strategy. Hence, in this volume of our series, American author Cyrus Lakdawala tackles this multifaceted term, making it approachable for anyone wishing to learn how to find and exploit the soft spots in their opponent’s camps.
Cyrus Lakdawala is an International Master, a former National Open and American Open Champion, and six-time State Champion. He has been teaching chess for over 40 years, and coaches top US juniors.
Pinpointing weaknesses and knowing how to exploit them is an integral part of building a Winning Chess Strategy. Hence, in this volume of our series, American author Cyrus Lakdawala tackles this multifaceted term, making it approachable for anyone wishing to learn how to find and exploit the soft spots in their opponent’s camps.
Cyrus Lakdawala is an International Master, a former National Open and American Open Champion, and six-time State Champion. He has been teaching chess for over 40 years, and coaches top US juniors.
| EAN | 9781836840459 |
|---|---|
| Gewicht | 710 g |
| Hersteller | Popular Chess |
| Breite | 17,7 cm |
| Höhe | 24,7 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2025 |
| Autor | Cyrus Lakdawala |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 978-1-83684-045-9 |
| Seiten | 296 |
| Einband | gebunden |
| Name | Popular Chess / New in Chess B.V. |
|---|---|
| Adresse | Rochdalestraat 4 a Alkmaar 1814 TH Niederlande |
| Internet | www.newinchess.com |
| info@newinchess.com |
003 About the Author
006 Introduction
008 1) The Principle of Two (or More) Weaknesses
063 2) Strong Pawns and Weak Pawns
099 3) A Vulnerable or Dysfunctional Piece
177 4) Exploiting Holes
207 5) Exploiting Weak Color Complexes
294 Epilogue
295 Index of Games and Studies
006 Introduction
008 1) The Principle of Two (or More) Weaknesses
063 2) Strong Pawns and Weak Pawns
099 3) A Vulnerable or Dysfunctional Piece
177 4) Exploiting Holes
207 5) Exploiting Weak Color Complexes
294 Epilogue
295 Index of Games and Studies
Mehr von Popular Chess
-
Explioting the Bishop Pair (pb)23,95 € -
Exploiting Weaknesses (pb)23,95 € -
London System (pb)22,95 € -
Exploiting the Bishop Pair (hc)29,95 € -
London System (hc)26,95 € Regular Price 29,99 € - Mehr von Popular Chess

