Artikelnummer
LXSEMIBTC
Autor
Isolani - beyond the cliches
Eigenschaften
200 Seiten, kartoniert, Chess Stars, 1. Auflage 2026
A completely reassessed study of the isolated queen's pawn structure. The book is based on modern examples, with a heavy accent on the practice of Magnus Carlsen. Two important chapters deal with:
- How to maintain the balance with an isolani when the opponent has successfully blockaded it and tamed the initial initiative
- Examples on the theme “to create or not to create an isolani later into the game”
- How to maintain the balance with an isolani when the opponent has successfully blockaded it and tamed the initial initiative
- Examples on the theme “to create or not to create an isolani later into the game”
| EAN | 9786197188448 |
|---|---|
| Gewicht | 270 g |
| Hersteller | Chess Stars |
| Breite | 14,5 cm |
| Höhe | 21,5 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2026 |
| Autor | Semko Semkov |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 978-619-7188-44-8 |
| Seiten | 200 |
| Einband | kartoniert |
| Name | Chess Stars |
|---|---|
| Adresse | Complex "Geo Milev" BL. 248 Ap. 47 Sofia 1113 Bulgarien |
| Internet | www.chess-stars.com |
| semkov@chess-stars.com |
004 Bibliography
005 Preface
007 Introduction
Chapter 1. The isolani endgame
011 Main Ideas
026 Annotated Games
Chapter 2. Blockading the isolani
034 Main Ideas
050 Annotated Games
Chapter 3. Playing against an isolani
053 Main Ideas
061 Annotated Games
Chapter 4. Pushing the isolani forward
068 Main Ideas
080 Annotated Games
Chapter 5. Attacking with an isolani
087 Main Ideas
110 Annotated Games
Chapter 6. Positional pressure on the queenside
115 Main Ideas
124 Annotated Games
Chapter 7. Hanging pawns
128 Main Ideas
143 Annotated Games
Chapter 8. Maintaining the balance
151 Main Ideas
162 Annotated Games
Chapter 9. To create or not to create an isolani
178 Main Ideas
191 Annotated Games
005 Preface
007 Introduction
Chapter 1. The isolani endgame
011 Main Ideas
026 Annotated Games
Chapter 2. Blockading the isolani
034 Main Ideas
050 Annotated Games
Chapter 3. Playing against an isolani
053 Main Ideas
061 Annotated Games
Chapter 4. Pushing the isolani forward
068 Main Ideas
080 Annotated Games
Chapter 5. Attacking with an isolani
087 Main Ideas
110 Annotated Games
Chapter 6. Positional pressure on the queenside
115 Main Ideas
124 Annotated Games
Chapter 7. Hanging pawns
128 Main Ideas
143 Annotated Games
Chapter 8. Maintaining the balance
151 Main Ideas
162 Annotated Games
Chapter 9. To create or not to create an isolani
178 Main Ideas
191 Annotated Games
Mehr von Chess Stars
-
Attacking 1…d5 - vol. 1+239,90 € Regular Price 43,90 € -
Anti-Spanish. The Cozio Defence21,95 € -
Attacking 1…d5 - vol. 218,95 € -
Attacking 1…d5 - vol. 121,95 € -
Attacking 1…d5 - vol. 221,95 € - Mehr von Chess Stars

