Artikelnummer
RLOJONTD1
Autor
The Dragon - Vol. 1 / reduziert
Mängelexemplar; Transport-/Lagerschaden
Eigenschaften
320 Seiten, kartoniert, Quality, 1. Auflage 2015
Aus der Reihe »Grandmaster Repertoire«
The Dragon is one of the most thrilling chess openings and a favourite of attacking players. But can this sharp and provocative system still be played in the modern era? GM Gawain Jones says "Yes"!
In this two-volume work, the world’s strongest Dragon specialist guides you through the Black repertoire he has played successfully against world-class opposition. Drawing on his deep understanding as a lifelong Dragon exponent, Jones explains the key concepts and supports his recommendations with cutting-edge analysis.
This volume deals with the 9.Bc4 and 9.g4 variations of the Yugoslav Attack.
GM Gawain Jones has been a member of the English Olympiad team since 2008. He was Commonwealth Champion in 2011, British Champion in 2012, and has a peak rating (so far!) of 2671.
In this two-volume work, the world’s strongest Dragon specialist guides you through the Black repertoire he has played successfully against world-class opposition. Drawing on his deep understanding as a lifelong Dragon exponent, Jones explains the key concepts and supports his recommendations with cutting-edge analysis.
This volume deals with the 9.Bc4 and 9.g4 variations of the Yugoslav Attack.
GM Gawain Jones has been a member of the English Olympiad team since 2008. He was Commonwealth Champion in 2011, British Champion in 2012, and has a peak rating (so far!) of 2671.
Lagerschaden
| Gewicht | 540 g |
|---|---|
| Hersteller | Quality |
| Breite | 17 cm |
| Höhe | 24 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2015 |
| Autor | Gawain Jones |
| Reihe | Grandmaster Repertoire |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| Seiten | 320 |
| Einband | kartoniert |
| Name | Quality Chess UK Ltd |
|---|---|
| Adresse | Suite442-443, Baltic Chambers,50 Wellington Street Glasgow G2 6HJ Großbritannien |
| Internet | www.qualitychess.co.uk |
| info@qualitychess.co.uk |
Verantwortlicher Importeur:
| Name | Schachversand Niggemann |
|---|---|
| Adresse | Schadowstraße 5 48163 Münster Deutschland |
| info@schachversand.de | |
| Internet | www.schachversand.de |
004 Key to symbols used
005 Preface
006 Bibliography
007 Move Order Guide
009 Dragon Themes
Soltis Variation
029 1. 13.Bg5 Rc5! 14.Kb1
049 2. 14.g4
072 3. 14th Move Alternatives
086 4. 13.Bh6
102 5. 13.Kb1
128 6. 13th Move Alternatives
Topalov Variation
142 7. 13.Nd5 The Main Line
168 8. 13.h4
181 9. Other 13th Moves
Yugoslav Attack
196 10. Burnett Variation
221 11. Minor Lines after 10.000
241 12. 10.h4 Minor Lines
250 13. Early Deviations
266 14. 9.g4 without 10.Nxe6
295 15. 10.Nxe6
314 Variation Index
005 Preface
006 Bibliography
007 Move Order Guide
009 Dragon Themes
Soltis Variation
029 1. 13.Bg5 Rc5! 14.Kb1
049 2. 14.g4
072 3. 14th Move Alternatives
086 4. 13.Bh6
102 5. 13.Kb1
128 6. 13th Move Alternatives
Topalov Variation
142 7. 13.Nd5 The Main Line
168 8. 13.h4
181 9. Other 13th Moves
Yugoslav Attack
196 10. Burnett Variation
221 11. Minor Lines after 10.000
241 12. 10.h4 Minor Lines
250 13. Early Deviations
266 14. 9.g4 without 10.Nxe6
295 15. 10.Nxe6
314 Variation Index
Mehr von Quality
-
1.e4 vs The Sicilian I24,99 € -
1.e4 vs The Sicilian II29,99 € -
1.e4 vs The Sicilian II24,99 € -
1.e4 vs The Sicilian I29,99 € - Mehr von Quality


