Artikelnummer
LZSTEICM02
Autor
International Chess Magazine Vol. II - 1886
384 Seiten, gebunden, Reprint, Caissa 90-Olomouc, 1998
The proprietor and editor of the International Chess Magazine (1885-1891), one of the best and most interesting magazines, was William Steinitz. All volumes contain deep Steinitz's analysis of chess games from different tournaments and matches. There are many information at different departments: Chess in England, Current Chess News, Personal and General, Games, Games Endings, Endings Studies, Solutions of Problems, Problems, and Answers to Correspondents. It is indispensable to the library alike of player and student.
| EAN | 8071891967 |
|---|---|
| Gewicht | 820 g |
| Hersteller | Caissa 90-Olomouc |
| Breite | 12,2 cm |
| Höhe | 18,3 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 1998 |
| Autor | Wilhelm Steinitz |
| Sprache | Englisch |
| ISBN-10 | 8071891967 |
| ISBN-13 | 978-80-7189-196-3 |
| Seiten | 384 |
| Einband | gebunden |
| Name | Chess Agency CAISSA 90 |
|---|---|
| Adresse | Gorkeho 31 Olmouc 77900 Tschechien |
| fialav@hotmail.com |
Mehr von Caissa 90-Olomouc
-
American Chess Bulletin 1931 2826,75 € -
American Chess Bulletin 1926 2326,75 € -
American Chess Bulletin 1925 2226,75 € -
American Chess Bulletin 1924 2126,75 € -
American Chess Bulletin 1923 2026,75 € -
American Chess Bulletin 1928 2526,75 € -
American Chess Bulletin 1922 1926,75 € - Mehr von Caissa 90-Olomouc