Artikelnummer
LI154PLUSCD
Autor
Informator 154 / Buch plus CD
Eclipse
350 Seiten, kartoniert, Informator-Verlag, 1. Auflage 2022
Aus der Reihe »Informator«
Final vergriffen
CHESS INFORMANT’S 154th ADVENTURE
*** ECLIPSE ***
Presents 350 pages of the very best in chess:
Leitao - Opening Trends in South American Chess
Moradiabadi - European Club Cup (Tournament Review)
Navara - European Club Cup - Novy Bor
Shyam Sundar - This or That? - Part 2
Gormally - 4NCL and Crypto Blitz (Tournament Review)
Marin - Benoni Files (Old Wine in New Bottles)
Kotronias - King’s Indian - Fianchetto Variation (Survey)
Perelshteyn - Dzindzi-Indian (Theoretical Survey)
Davies - The 3…g6 Ruy Lopez - Part 2 (Theoretical Survey)
Perunovic - Catalan (Theoretical Survey)
Rogers - Toluca 1982 Interzonal (Roger’s Reminiscences)
Griffin - Karpov - Timman 1981(From Informant Archives)
Traditional sections: games, combinations, endings, Tournament reviews, the best game from the preceding volume and the most important theoretical novelty from the preceding volume.
The periodical that pros use with pleasure is at the same time a must have publication for all serious chess students!
*** ECLIPSE ***
Presents 350 pages of the very best in chess:
Leitao - Opening Trends in South American Chess
Moradiabadi - European Club Cup (Tournament Review)
Navara - European Club Cup - Novy Bor
Shyam Sundar - This or That? - Part 2
Gormally - 4NCL and Crypto Blitz (Tournament Review)
Marin - Benoni Files (Old Wine in New Bottles)
Kotronias - King’s Indian - Fianchetto Variation (Survey)
Perelshteyn - Dzindzi-Indian (Theoretical Survey)
Davies - The 3…g6 Ruy Lopez - Part 2 (Theoretical Survey)
Perunovic - Catalan (Theoretical Survey)
Rogers - Toluca 1982 Interzonal (Roger’s Reminiscences)
Griffin - Karpov - Timman 1981(From Informant Archives)
Traditional sections: games, combinations, endings, Tournament reviews, the best game from the preceding volume and the most important theoretical novelty from the preceding volume.
The periodical that pros use with pleasure is at the same time a must have publication for all serious chess students!
| Gewicht | 570 g |
|---|---|
| Hersteller | Informator-Verlag |
| Breite | 16,9 cm |
| Höhe | 23,8 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2022 |
| Autor | Chess Informant Team |
| Reihe | Informator |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| Seiten | 350 |
| Einband | kartoniert |
| Name | Chess Informant |
|---|---|
| Adresse | Francuska 31 Belgrad 11001 Serbien |
| Internet | www.sahovski.com |
| sales@sahovski.com |
Verantwortlicher Importeur:
| Name | Schachversand Niggemann |
|---|---|
| Adresse | Schadowstraße 5 48163 Münster Deutschland |
| info@schachversand.de | |
| Internet | www.schachversand.de |
Mehr von Informator-Verlag
-
Informator 36 366,00 € -
Informator 30 306,00 € -
Informator 35 356,00 € -
Informator 33 336,00 € -
Informator 29 296,00 € -
Informator 31 316,00 € -
Informator 34 346,00 € - Mehr von Informator-Verlag