Artikelnummer
SROGARTSD4
Autor
The Sicilian Dragon 4
The Classical Sicilian Dragon (FS 143)
DVD-Box, ChessDVDs, 1. Auflage 2012
Aus der Reihe »Foxy Series«
After the Yugoslav attack the Classical Dragon is White's second most popular response to meeting the Dragon. On this DVD GM Timur Gareev covers
- 6.f4
- 6.Be2
- 6..g3
- 9.g4
- Alekhine-Botvinnik
- Nakamura-Robson
Bonus: pgn games on DVD folder
Running time: 96 minutes
| Gewicht | 100 g |
|---|---|
| Hersteller | ChessDVDs |
| Breite | 13,5 cm |
| Höhe | 19 cm |
| Medium | Download, DVD |
| Erscheinungsjahr | 2012 |
| Autor | Timur Gareev |
| Reihe | Foxy Series |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| Einband | DVD-Box |
| Name | ChessdDVDs.com |
|---|---|
| Adresse | 2363 Oak Tree Lane West Palm Beach USA |
| Internet | www.chessdvds.com |
| chessdvds@gmail.com |
Verantwortlicher Importeur:
| Name | Schachversand Niggemann |
|---|---|
| Adresse | Schadowstraße 5 48163 Münster Deutschland |
| info@schachversand.de | |
| Internet | www.schachversand.de |
Mehr von ChessDVDs
-
c3 Sicilian19,95 € -
Budapest Gambit19,95 € -
Caro Krusher19,95 € -
Building Powerful Attacks by19,95 € -
Capitalizing on Your Opponent's19,95 € - Mehr von ChessDVDs

