Artikelnummer
LEVIL100EYMK
Autor
100 Endgames You must Know (pb)
Vital Lessons for Every Chess Player
284 Seiten, kartoniert, New in Chess, 6. Auflage 2023, Erstauflage 2008
The good news about endgames is:
- there are relatively few endings you should know by heart
- once you know these endings, that's it. Your knowledge never goes out of date!
The bad news is that, all the same, the endgame technique of most players is deficient. Modern time-controls make matters worse: there is simply not enough time to delve deep into the position.
Jesus de la Vila debunks the myth that endgame theory is complex and he teaches you to steer the game into a position you are familiar with.
This book contains only those endgames that:
- show up most frequently
- are easy to learn
- contain ideas that are useful in more difficult positions
Your performance will improve dramatically because this book brings you:
- simple rules
- detailed and lively explanations
- many diagrams
- clear summaries of the most important themes
- dozens of tests.
Jesus de la Villa (1958) is an International Grandmaster born in Spain. He is a successful author and a well-known chess coach. He has won the Spanish Championship twice.
- there are relatively few endings you should know by heart
- once you know these endings, that's it. Your knowledge never goes out of date!
The bad news is that, all the same, the endgame technique of most players is deficient. Modern time-controls make matters worse: there is simply not enough time to delve deep into the position.
Jesus de la Vila debunks the myth that endgame theory is complex and he teaches you to steer the game into a position you are familiar with.
This book contains only those endgames that:
- show up most frequently
- are easy to learn
- contain ideas that are useful in more difficult positions
Your performance will improve dramatically because this book brings you:
- simple rules
- detailed and lively explanations
- many diagrams
- clear summaries of the most important themes
- dozens of tests.
Jesus de la Villa (1958) is an International Grandmaster born in Spain. He is a successful author and a well-known chess coach. He has won the Spanish Championship twice.
| EAN | 9789083311210 |
|---|---|
| Gewicht | 480 g |
| Hersteller | New in Chess |
| Breite | 17 cm |
| Höhe | 23,5 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2023 |
| Autor | Jesus de la Villa |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 6 |
| ISBN-13 | 978-90-833112-1-0 |
| Jahr der Erstauflage | 2008 |
| Seiten | 284 |
| Einband | kartoniert |
| Name | New in Chess B.V. |
|---|---|
| Adresse | Rochdalestraat 4 a Alkmaar 1814 TH Niederlande |
| Internet | www.newinchess.com |
| nic@newinchess.com |
009 Introduction
031 1. Basic endings
051 2. Basic test
058 3. Knight vs. Pawn
066 4. Queen vs. Pawn
076 5. Rook vs. Pawn
093 6. Rook vs. 2 Pawns
100 7. Same-coloured bishops: Bishop + Pawn vs. Bishop
107 8. Bishop vs. Knight: one pawn on the board
116 9. Opposite-coloured bishops: Bishop + 2 pawns vs. Bishop
137 10. Rook + Pawn vs. Rook
171 11. Rook + 2 pawns vs. Rook
189 12. Pawn endings
227 13. Other material relations
255 14. Final Test
271 15. Appendix
031 1. Basic endings
051 2. Basic test
058 3. Knight vs. Pawn
066 4. Queen vs. Pawn
076 5. Rook vs. Pawn
093 6. Rook vs. 2 Pawns
100 7. Same-coloured bishops: Bishop + Pawn vs. Bishop
107 8. Bishop vs. Knight: one pawn on the board
116 9. Opposite-coloured bishops: Bishop + 2 pawns vs. Bishop
137 10. Rook + Pawn vs. Rook
171 11. Rook + 2 pawns vs. Rook
189 12. Pawn endings
227 13. Other material relations
255 14. Final Test
271 15. Appendix
Mehr von New in Chess
-
Everyone's First Chess Workbook23,50 € -
Dynamic Chess Strategy11,95 € -
Dismantling the Sicilian27,95 € -
Ding Liren's Best Games (pb)27,95 € -
Find Your Next Move (pb)24,95 € -
Dream Moves27,95 € - Mehr von New in Chess
