Artikelnummer
LXBOTHACOC
Autor
Half a century of chess
(Everyman Chess Classics)
278 Seiten, kartoniert, Reprint, Everyman, 1. Auflage 2016, Erstauflage 1984
Aus der Reihe »Everyman Chess Classics«
Vorübergehend ausverkauft
In this collection of his best games, former world champion Mikhail Botvinnik demonstrates the deep strategic style that took him to the title.
·Written by one of the greatest players of all time
·Contains 90 annotated games from Botvinnik’s career
·Includes victories over Capablanca, Alekhine, Smyslov, Tal and Petrosian
·Incorporates background material on key personalities and events
| EAN | 9781781943335 |
|---|---|
| Gewicht | 510 g |
| Hersteller | Everyman |
| Breite | 17 cm |
| Höhe | 25 cm |
| Medium | Buch |
| Erscheinungsjahr | 2016 |
| Autor | Michail Botwinnik |
| Reihe | Everyman Chess Classics |
| Sprache | Englisch |
| Auflage | 1 |
| ISBN-13 | 978-1-78194-333-5 |
| Jahr der Erstauflage | 1984 |
| Seiten | 278 |
| Einband | kartoniert |
| Name | Everyman (former Cadogan) |
|---|---|
| Adresse | 10 Northburgh Street London EC1V 0AT Großbritannien |
| dcaddelman@yahoo.com |
Verantwortlicher Importeur:
| Name | Schachversand Niggemann |
|---|---|
| Adresse | Schadowstraße 5 48163 Münster Deutschland |
| info@schachversand.de | |
| Internet | www.schachversand.de |
Mehr von Everyman
-
Play the Accelerated Dragon18,95 € -
Play the Barry Attack24,95 € -
Play the English!19,95 € -
Play the Catalan20,95 € -
Play the Budapest Gambit24,95 € -
Play the Catalan/reduziert17,00 € -
Play Chess like the Pros19,50 € - Mehr von Everyman